امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گونه های مختلف دیوار های سبز
#1

  1. نما های سبز :
این نما ها گونه ای از سیستمهای دیوار های سبز می باشد که انواعی از گیاهان کوتاه آبشاری برای پوشاندن سازه های نگهدارنده مانند سیستم پانلهای شبکه ای مدولاریا سیستم کابل و طنابهای سیمی استفاده می شوند . در این نوع دیوار سبز از پانلهای شبکه ای مدولار یا سیستم کابل و طنابهای سیمی استفاده می شوند در این نوع سیستم گیاهان در پایه سازه و یا در باغهایی با ترازهای مختلف کاشته می شوند و چندین سال طول می کشد تا به رشد کامل برسند .
نماهای سبز به دو دسته تقسیم می گردند :
  • سیستم شبکه ای چند بعدی از سیم های جوش داده شده

  • سیستم شبکه ای از کابل های فولادی ضد زنگ
 
  1.  دیوارهای زنده (اکسیژن ساز):
این دیوارها ترکیبی از صفحات یا شبکه های عمودی از گیاهان کاشته شده است که به دیوار با قاب سازه ای متصل می شوند این صفحات از پلاستیک ، فلز ، خاک رس ، مواد ترکیبی و یا بتن ساخته می شوند که در مقایسه با نماهای سبز به مراقبت بیشتری نیاز دارند و به به دو دسته تبدیل می شوند :
1-2) سیستم های فعال :
 این سیستمها جدیدترین نوع برای اجرای دیوار سبز هستند . در این سیستمها از هوای تولید شده توسط گیاهان در سیستم تهویه هوای ساختمان استفاده می شود قیمت دیوار سبز مناسب است و بر مبنای علم تصفیه هوای بیولوژیکی با واسطه گیاهی بر مبنای تحقیقاتی به انجام رسیده است . نصب دیوار سبز ظرفیت هوا را افزایش می دهد . پوششهای طبیعی این نوع دیوار موتورهای تصفیه کننده و  پاک کننده هستند و سیستم تهویه هوا با مکش از ریشه سیستم عمل می کنند
2-2) سیستم های غیر فعال :
در این نوع سیستمها  ، هیچ نوع حرکت هوا از ریشه ها به درون سیستم تهویه ساختمان وجود ندارند . تاثیر سیستم غیرفعال بر روی کیفیت هوای ساختمان از نظر علمی جای سوال زیادی دارد . در دیوار غیر فعال هیچ مکانیزمی برای گردش هوا وجود ندارد در عوض آنها به صورت باز نگهداری می شوند تا بهبود نسبی در گردش هوای آزاد تا آنجا که ممکن است ایجاد کنند ، دیوارهای اکسیژن ساز ، سازه ای مستقل دارند که در هنگام نصب دیوار سبز جدا از نمای اصلی ساختمان و در فاصله نزدیک به آن قرار می گیرد و توسط ساختمان مهار میگردد . قیمت دیوار سبز با این سیستم ارزان تر از سیستم فعال است .
فواید نصب دیوار سبز :
تکنولوژی بام سبز و باغهای عمودی ، از فواید زیادی محیطی ، اقتصادی و اجتماعی زیادی برخوردار است و بهره گیری از روشهای نوین برای اجرای دیوار سبز سبب ایجاد نیروی محرکه در اقتصاد می گردد .  نصب دیوارهای سبز علاوه بر زیبایی با ترکیب محیط های شهری و  نماها باعث می شوند که شهرها سر زنده تر و آرامش بخش تر شوند .
معایب نصب دیوار سبز :
نیاز به تقویت سازه ی بام ها جهت استقرار بام سبز
تطبیق طراحی بام ها و دیوارهای سبز با شرایط اقلیمی بعضی مناطق کار دشواری است .
اجرای دیوار سبز نیاز به معیارهای سازه ای قابل قبول دارند چرا که برخی بام ها به دلیل وزن خاک  و  گیاه و دیگر ملزومات برای اجرای این فناوری مناسب نیستند .
در کل قیمت دیوار سبز ، که شامل هزینه های نصب ، آبیاری  و نگهداری به منظور افزایش سرانه فضای  سبز بالاست .


منبع : http://www.wallflore.ir
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان